HISTÓRIA

2015

Prvým prekvapením v novom roku, ktoré si kapela IMT Smile pripravila pre fanúšikov, bola reedícia dnes už kultového albumu Valec v podobe CD i LP. Ten vyšiel pôvodne v roku 1998 a už niekoľko rokov sa nedal nikde oficiálne zohnať. O remaster sa postarali zvukoví majstri v slávnych britských štúdiách Abbey Road. Koncom zimy púšťajú do éteru nový singel, romantickú baladu Pri tebe. Tá je zároveň predzvesťou nového albumu, ktorý kapela vydáva v marci. Album dostal názov Na ceste 1979, pričom odkazuje na minuloročný hit IMT Smile Cesty II. triedy, ako aj na rok narodenia Ivana Táslera a jeho životnú cestu. Kapela sa na jar vydáva na turné po Slovensku ?Na ceste tour?, kde predstavili aj viacero skladieb z práve vydanej štúdiovky. Na tomto turné sa divákom predstavil nový člen kapely, bubeník Ivan Kormaňák. Už o mesiac neskôr sa IMT Smile predstavili aj divadelnému publiku. Ako sprievodná kapela prijali angažmán v muzikáli Jána Ďurovčíka Jesus Christ Superstar. Pred letom stihla kapela odohrať aj koncerty v zahraničí. V Londýne, ale aj New Jersey, New Yorku a Chicagu. Už tradičné vystúpenie na domovskom Dobrom Festivale v Prešove odštartovalo festivalovú sezónu kapely. Pre veľký úspech na ňom vystúpili s projektom Made in Slovakia s Umeleckým súborom Lúčnica. Ešte raz open air si to zopakovali na Topfeste. Do kapely prichádza nový basgitarista, Peter Bartoník, ktorý už s kapelou odohrá ďalšie letné festivaly. IMT Smile prichádzajú s ďalším singlom Iné to už nebude z nového albumu. Na jeseň si kapela pripravila pre fanúšikov celkom nový, komornejší program s názvom Acoustic. Jeho súčasťou sú okrem známych hitov aj príbehy, historky, či hostia a Ivan Tásler sa v ňom predstavil nie len ako muzikant a spevák, ale i zdatný rozprávač. Na prvom koncerte tohto akustického turné v Piešťanoch zároveň kapela pokrstila nové výberové CD z radu best s názvom Acoustic Best, ktoré okrem známych 15 akustických hitov obsahuje ako bonus aj nové verzie skladieb Po kvapkách a Urobme si lásku. V tomto turné bude kapela občasne pokračovať i v ďalšom roku. V novembri, na udeľovaní hudobných cien SOZA, získava Ivan Tásler cenu pre skladateľa najhranejších hudobných diel. Mimochodom, už tretí rok po sebe. V decembri, ako už tradične v posledných rokoch, si kapela pripravila pre fanúšikov vianočný darček v podobe veľkolepých koncertov. Opätovne ožíva na pódiách hudobno-tanečný projekt Made in Slovakia s legendárnou Lúčnicou. Vynovený program priviedol do varu tisíce fanúšikov v košickej Steel Aréne (2x po sebe vypredané), pražskej O2 arene a bratislavskej Inchebe (2x po sebe vypredané). V januári nového roka ich, pre neutíchajúci záujem, čakajú ešte spoločné rozlúčkové predstavenia na Zimnom štadióne O. Nepelu v Bratislave. Záverom roka znejú rozhlasovým éterom Najkrajšie Vianoce 2015 ? celkom nová verzia vianočného hitu IMT Smile, ktorý nahrali so Symfonickým orchestrom SRo a Detským a dievčenským speváckym zborom SRo.

2014

IMT Smile začiatkom roka 2014 nadviazali na megaúspešný záver predošlého roka, kedy odohrali koncerty vo vypredanej Inchebe a Steel Aréne. Živú nahrávku z týchto vystúpení vydali pod názvom KOŠICE-BRATISLAVA-LIVE! K tomuto CD už o mesiac pridali ďalší produkt, po ktorom bol medzi fanúšikmi už dlho dopyt - SPEVNÍK IMT Smile. Obsahuje najznámejšie hity kapely v notovej úprave pre klavír, spev a gitaru a dostupný bol (a stále je) exkluzívne na e-shope www.oprisaomna.com. V priebehu marca a apríla absolvovali IMT Smile koncertnú šnúru po Slovensku a Čechách spoločne s kapelou Desmod. Od júna ovládla rozhlasový éter pieseň Cesty II. triedy, ktorá patrila k najhranejším slovenským skladbám roku 2014. O mesiac k nej pribudol veselý videoklip v réžii dokumentaristu Mira Rema a za kamerou stál Jaris Vaľko, s ktorým kapela spolupracovala už pri videu k skladbe S.O.S. Natáčalo sa v dedinke Turecká na strednom Slovensku, v priľahlých lesoch a okrem členov IMT Smile v ňom účinkujú aj miestni obyvatelia. Na kanáli youtube má videoklip už vyše 2 a pol milióna zhliadnutí. Počas leta kapela už tradične potešila fanúšikov a obehla množstvo letných festivalov, medzi nimi napríklad aj Topfest, Senecké leto, Dobrý festival a i. V roku 2014 tiež ocenila SOZA Ivana Táslera cenou pre skladateľa najhranejších hudobných diel za uplynulý rok. Jeseň sa pre IMT Smile niesla v znamení intenzívnych príprav na spoločné veľkolepé hudobno-tanečné predstavenia s Umeleckým súborom Lúčnica. Tie sa odohrali v decembri na špeciálne navrhnutom poschodovom pódiu, za účasti takmer stovky účinkujúcich a pod režisérskou taktovkou uznávaného režiséra Jána Ďurovčíka. Trikrát za sebou vypredanou bratislavskou Incheba Expo arénou a dvakrát košickou Steel arénou tak kapela prepísala slovenské hudobné dejiny a dokázala, že aj u nás sa dá s autorským predstavením spraviť show na svetovej úrovni, čo potvrdili recenzie i nadšené reakcie divákov.

2013

Začiatkom roka 2013 sa udeľovali ocenenia v ankete Slávik za minulý rok. Kapela IMT Smile si z priameho prenosu, kde tiež naživo vystúpila, odniesla strieborného Slávika. Na jar kapela odohrala klubové koncerty v Bratislave, Banskej Bystrici a Prahe, kde umožnila fanúšikom zostaviť setlist koncertov. Tí hlasovali a zostavili rebríček 25 najobľúbenejších skladieb, ktoré odzneli na spomínaných koncertoch. Len pre zaujímavosť, na prvom mieste skončila skladba Bozk, na druhom mieste Duch človeka a prvú trojku uzavrela pieseň My dvaja. V apríli IMT Smile prvýkrát vo svojej histórii potešili koncertom fanúšikov v New Yorku. Máj a jún sa niesol v znamení IMT Smile Vulm Tour 2013. V tomto roku tiež vytvoril Ivan Tásler s priateľmi spiaznenú webovú stránku kapely www.oprisaomna.com, ktorá funguje ako e-shop, kde majú fanúšikovia možnosť zakúpiť si albumy kapely, merchandise, hudobné workshopy s členmi IMT Smile a niektoré tituly, ktoré sú dostupné exkluzívne na tejto stránke a nenájdete ich v žiadnom kamennom obchode. Počas leta sa Ivan stretol vo svojom nahrávacom štúdiu Valec s Janou Kirschner, kde po 5 rokoch dokončili spoločnú skladbu s názvom Svoji. V novej televíznej sezóne spustila TV Markíza denný seriál Chlapi neplačú. Tvorcovia si za titulnú pieseň vybrali staršiu skladbu IMT Smile Pre túto chvíľu, ktorá tak po rokoch zaznamenala úspech aj v rádiách. Koncom septembra si kapela pripravila pre fanúšikov veľkolepý darček v limitovanej edícii - Universal Komplet Box, ktorý obsahuje všetkých 13 CD IMT Smile, ktoré kapela vydala pod hlavičkou ich vydavateľstva. V jeseni tiež vypustili do éteru novú skladbu S.O.S. s emotívnym videoklipom, ktorý sa natáčal v skanzene v Zuberci za účasti tanečníc z Lúčnice, pod režisérskou taktovkou Jarisa Vaľka. Členovia kapely sa v klipe taktiež objavili v ľudových krojoch. V novembri sa na udeľovaní cien SOZA stal Ivan Tásler najúspešnejším autorom uplynulých 2 rokov. Odniesol si až tri ocenenia: cenu SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel v roku 2012, pieseň Veľa lásky získala ocenenie ako najhranejšia skladba za rok 2011 a rovnaké ocenenie za rok 2012 získala pieseň Viac, ku ktorej text napísala Ivanova manželka Anna Tásler. Rok 2013 nemohla kapela zavŕšiť úspešnejšie, než vypredanými vianočnými koncertmi v Bratislave a Košiciach. Do posledného miesta vypredaná košická Steel Aréna (IMT Smile sa podarilo Steel-ku vypredať ako zatiaľ jedinej slovenskej kapele) a bratislavská Incheba len potvrdili status IMT Smile ako najúspešnejšej slovenskej koncertnej kapely, ktorej živé vystúpenia priťahujú naďalej masy fanúšikov.

2012

Presne na Nový Rok 2012 mal na facebookovej stránke kapely premiéru nový singel Viac z pripravovaného albumu. Hneď na to sa táto skladba objavila ako titulná pieseň nového seriálu TV Markíza Druhý dych. K piesni existuje aj videoklip, kde okrem kapely účinkuje aj hlavná hrdinka seriálu, herečka Jana Lieskovská. Začiatkom roka sa líder IMT Smile Ivan Tásler oženil v Austrálii. Krátko po jeho návrate od protinožcov sa kapela vydala na IMT SMILE 2012 TOUR po mnohých slovenských mestách a neobišli ani susedov v Čechách, kde potešili fanúšikov v pražskej Lucerne. V tomto roku sa objavila skladba Bozk v reklame na pivo Šariš. V máji 2012 sa konal krst nového CD s názvom Rodina, ktorý pokrstili manželky a partnerky členov kapely. Na albume sa nachádza okrem 10 nových piesní aj bonus v podobe coververzie piesne Matka od kapely Tublatanka, ktorú IMT Smile zahrali v relácii Legendy popu a ktorá zožala veľký úspech. V spolupráci s režisérom Martinom Hudákom vznikol k druhému singlu z albumu, skladbe My dvaja, videoklip. Natáčal sa v priestoroch bývalej reštaurácie Malecón, ktorú za jej existencie členovia kapely radi navštevovali. Pred letnými prázdninami absolvovali IMT Smile už štandardne vystúpenie na Dobrom festivale v Prešove, kde sa na pódiu spolu s kapelou po rokoch objavila i jej bývalá členka, Katarína Knechtová. Spoločné vystúpenie si zopakovali na koncerte v Bratislave. Po úspešnej letnej festivalovej sezóne nastala v kapele zmena na poste gitaristu, kde Petra Biča nahradil mladý a talentovaný Prešovčan Tomáš Slávik. V ankete Slávik získala kapela IMT Smile strieborného Slávika. Spolu s ďalšími známymi interpretmi vystúpili v decembri IMT Smile na koncertoch Koniec sveta v Bratislave a Košiciach, čím zavŕšili úspešný koncertný rok 2012.

2011

Hubobných rokom 2011 sa niesla skladba Veľa lásky, ktorá sa okamžite po svojom zverejnení stala na niekoľko týždňov najhranejším slovenským singlom v rádiovom éteri. Kapela sa na jar vydala na špeciálne akustické turné po slovenských mestách s názvom Akustik tour. Tentokrát sa muzikanti nevydali do veľkých športových hál, ale spolu s fanúšikmi si vychutnali komornú atmosféru menších sál a divadiel. Pre veľký úspech pokračovali IMT Smile v Akustik tour i na jeseň.

2010

V úvode roka opustil kapelu bubeník Marián Slávka. Jeho miesto zaujal rodák z Košíc Dano Šoltís, zabývaný v Prahe, známy z kapely Vertigo či projektov Lenky Dusilovej. Koncertnú zostavu IMT Smile doplnili perkusionista Jožko Zima a saxofonista Mário Gapa Garbera.

2009

V roku 2009 oslávila kapela IMT Smile 15 rokov na hudobnej scéne. Pre svojich skalných fanúšikov pripavila limitovanú edíciu s názvom BEST OF, ktorá mapuje ich dovtedajšiu kariéru. Box obsahuje dvojCD, na ktorom je 29 najväčších hitov IMT Smile, ako bonus ich nový singel O cestách, 20 najlepších videoklipov IMT Smile na DVD a 80 stranovú knihu, ktorá mapuje slovom a obrazom históriu skupiny.

2008

Nasledujúci rok 2008 nemožno označiť inak, než muzikantsky maximálne bohatý. Ešte pred samotným vydaním pripravovanej novej dosky kapela odštartovala svoju IMT Smile tour 2008 a skupina v rámci nej navštívila dve anglické (London, Manchester), štyri írske

2007

Pre veľký úspech si tento, pre IMT Smile netradičný, koncert zopakovali v roku 2007 aj v Košiciach. V tom istom roku, počas exportu slovenskej hudby do európskych miest, kapela stihla natočiť videoklip ku skladbe Pozri jak sa roztápa ľad a to priamo v Paríži.

2006

V apríli 2006 IMT Smile v novej zostave vypredali bratislavské Národné tenisové centrum. Koncert bol predzvesťou veľkolepej augustovej šnúry s názvom Roomster tour po siedmich slovenských mestách a v Londýne.

2005

V marci 2005 bola na odovzdávaní výročných cien Akadémie populárnej hudby ? Aurel EXOTICA vyhlásená za najlepší album roka 2004. Apríl až jún strávila kapela na 26 koncertnej Exotika tour 2005.

2004

Krátko na to, v jari 2004, sa kapela vydala na ďalšie turné s názvom IMT Smile Live 2004, ktoré malo svoje vypredané zastávky aj v Prahe a Londýne. Toto obdobie bolo bohaté na ocenenia všetkého druhu.

2003

V januári 2003, po jeho návrate, sa kapela v zostave Ivan Tásler (spev, gitara), Miro Tásler (klávesy), Tomi Okres (basa), Viktor Špak (gitara) a Marcel Buntaj (bicie) zavrela opäť do štúdia.

2002

Len tebe sa krátko na to stala ďalším singlom z dosky TÁSLER. Jej latino sound zaujal natoľko, že sa stala absolútnym letným hitom. Toto pracovné nasadenie si žiadalo pauzu, tak sa Ivan rozhodol odcestovať na pár mesiacov do Austrálie.

2001

V septembri 2001 vydal Richard Müller svoj najúspešnejší album ?01?, ktorému hudobní kritici venovali množstvo pozitívnych reakcií a ocenení. Na tejto doske sa opäť autorsky a tiež producentsky podieľal práve Ivan Tásler.

2000

Osvieženie na slovenskú hudobnú scénu prišlo začiatkom roku 2000 v podobe albumu NECH SA PÁČI, ktorý kapela nahrávala v Prahe v zostave Ivan a Miro Táslerovci, Peter Bič, Tomi Okres a za bicími sa vystriedali Martin Valihora, Marcel Buntaj a Igor Sabo.

1999

A v januári 1999 sa do éteru slovenských rádií dostala bezkonkurenčná Veselá pesnička, ktorou sa IMT Smile zaradili medzi kapely, s ktorými sa na slovenskej hudobnej scéne rozhodne musí rátať.

1998

Začiatkom roka 1998 odišla zo skupiny speváčka Katka Knechtová a o pár mesiacov neskôr ju nasledoval bubeník Martin Migaš. IMT Smile však pokračovali ďalej. Do skupiny prizvali spolužiaka Petra Biča a Mira Táslera, konzervatoristu Tomiho Okresa.

1997

Vo februári 1997 sa IMT Smile zúčastnili spoločného turné s legendárnymi skupinami Olympic a Prúdy a vyskúšali si, aké to je hrať vo veľkých športových halách v Žiline, Prešove, Trenčíne či Bratislave. Prestížne ocenenie ZAI (Zväz autorov a interpretov)

1996

Rok 1996 priniesol nečakané prekvapenie. Riaditeľ vydavateľstva Škvrna Records ponúkol skupine IMT Smile vydanie albumu! Ako štartovný singel vybrali skladbu Nepoznám. Na podnet Ivana Táslera sa k vtedy ustálenej zostave kapely ? Ivan a Miro Táslerovci,

1995

V roku 1995 množstvo hudobnej energie vložili tiež do skupiny RUKA. Tá fungovala v zložení Ivan a Miro Táslerovci, Martin Migaš a husle Paľo Čekan, neskôr Tekla Horňáková a ich repertoár bol silne ovplyvnený reggae štýlom.

1994

V roku 1994 si priamo na koncerte bratia odchytili Roba Grigorova a dali mu kazetu so svojimi demonahrávkami do súťaže RG Tip, ktorú pripravoval pre Slovenskú televíziu. Potenciál Prešovčanov si Robo všimol a vybral práve ich skladby Pán v saku a Spím.

1992

V roku 1992 spolužiaci z košického konzervatória Miro Tásler a Peter Bič založili rockovú kapelu ORPHAN.Odohrali niekoľko koncertov a nahrali zopár skladieb. O rok neskôr sa bratia Ivan a Miro pustili do nahrávania svojho prvého dema s vlastnými skladbami